Mladi podjetniki predstavili svoje ideje

V četrtek, 30. januarja 2025, je v Obrtno-industrijski coni Neverke potekal testni »PITCH«, ki ga je organiziral Podjetniški inkubator Perspektiva. Dogodek je bil namenjen mladim podjetnikom in inovatorjem, ki so predstavili svoje poslovne ideje pred strokovno komisijo in občinstvom.

Med sodelujočimi ekipami je bila tudi skupina fantov z naše šole, ki je predstavila svojo inovativno idejo. Dogodek je bil odlična priložnost za pridobivanje povratnih informacij, mreženje ter izboljšanje predstavitvenih veščin.

Udeležba na takšnih dogodkih je ključnega pomena za mlade podjetnike, saj omogoča pridobivanje dragocenih izkušenj, znanj in kontaktov, ki lahko bistveno pripomorejo k uspehu njihovih poslovnih idej.

NAGRAJENCI NATEČAJA »KAPLJICE DOMIŠLJIJE«

Učenci naše šole so sodelovali na likovno-literarnem natečaju, ki ga je razpisalo podjetje Komunala Ilirska Bistrica. Najuspešnejši učenci so bili nagrajeni s praktično nagrado – koledarjem, stekleničko za vodo, obeskom. Nagrajene so bile tudi mentorice: Morena Hostinger, Vanja Delost in Tina Jenko.
Komunala Ilirska Bistrica je najboljše likovne izdelke uporabila za oblikovanje koledarja za leto 2025. Podjetju Komunala Ilirska Bistrica se za nagrade zahvaljujemo.

Več o natečaju si lahko preberete tukaj.

KNEŠKI MLADI PLANINCI 4. V DRŽAVI

V soboto, 18. 1. 2025, je na Osnovni šoli Pirniče potekalo 35. državno tekmovanje Mladina in gore. Tekmovanja se je udeležilo 18 najboljših ekip iz cele Slovenije, med njimi pa tudi ekipa iz OŠ Toneta Tomščiča Knežak z imenom Trrrrdi svizci, ki so jo sestavljali učenci Tine Lazar, Tine Širca, Miha Širca in David Zadel. Za tekmovanje so se pripravljali kar nekaj mesecev, saj je potrebno predelati celoten učbenik Planinska šola, poleg pa še dodatno gradivo, ki je bilo letos o ektremnih vremenskih dogodkih v letu 2023. Pri tem sta jim pomagala mentorica planinske skupine Vanja Delost ter gorski vodnik in gorski reševalec Matjaž Lazar. Odrezali so se več kot odlično in zasedli četrto mesto. 

Tekmovanje se je začelo že dopoldne s testi iz planinskega znanja. V finalni del se je uvrstilo šest najboljših ekip, ki so v finalu v obliki kviza odgovarjale na vprašanja. Znajti so se morale tudi v praktičnih nalogah o gibanju v gorah – kako pravilno namestimo cepin na nahrbtnik in kakšen je položaj telesa pri ustavljanju s cepinom – ter orientaciji na nočnem nebu s pomočjo zvezd.

Med čakanjem na rezultate pisnega dela so se planinci udeležili treh delavnic: ogledali so si rojstno hišo Jakoba Aljaža, dovškega župnika in planinca, ki je za en goldinar kupil vrh Triglava, s tem pa si je zagotovil pravno nesporno gradnjo skromnega zavetišča, imenovanega Aljažev stolp na vrhu Triglava, predstavitev dela in opreme gorskih reševalcev ter delavnice iz prve pomoči s strani reševalcev. 

Med drugimi je tekmovalce spodbudno nagovoril skriti gost, eden največjih slovenskih alpinistov Viki Grošelj, prvi Slovenec, ki se je povzpel na vse najvišje vrhove kontinentov.

Za mladimi planinci je najbolj uveljavljena planinska preizkušnja iz znanj, veščin in izkušenj planinskega delovanja, ki osnovnošolce pripravlja na varnejši in samostojen obisk gora. Odlična uvrstitev pa motivacija za nadaljno planinsko udejstvovanje.

Delavnica grafike v Hiši kulture v Pivki

V torek, 14. 1. 2025, so učenci 6. razreda s predmetom likovna umetnost ter učenci od 4.-6. razreda, ki obiskujejo neobvezni izbirni predmet umetnost obiskali Hišo kulture v Pivki. Po toplem sprejemu kustosinje Mojce ter Silvije in Leona, smo si ogledali razstavo grafik, usvojili pojme matrica, visoki in globoki tisk, spoznali smo sitotisk, lesorez in še kaj. Najbolj zanimiv del pa je bila seveda sama delavnica izdelave grafike. Učenci so svoje ideje na temo ‘narava, ki prerašča v mesto’ najprej skicirali, nato pa jo prenesli na matrico iz odpadle embalaže (tetrapakov). Ste vedeli, da lahko tudi z žeblji rišemo? To je bilo namreč naše osnovno sredstvo za ustvarjanje matrice. Sledilo je nanašanje barve in odtiskovanje s pravim grafičnim valjem. Preživeli smo zanimiv in ustvarjalen pouk na drugi lokaciji.

Četrtek v Cerknem

Po krepčilnem nočnem spancu in zajtrku smo v deževnem vremenu dobili zemljevide in iskali skrite točke po Cerknem. Po tako napornem delu je sledila zaslužena malica in nato že dejavnost “kroglica, kam bežiš”? Okusno kosilo nam je dalo nove energije in že smo imeli na glavi virtualna očala, skozi katera smo se potopili v jamo Divje babe. Večer smo po večerji zaključili v disku in se tako naplesali, da so nekateri dobili celo žulje.

Sreda v Cerknem

Zapis petošolca: Po zajtrku smo se z avtobusom odpeljali na Soriško planino. Začetniki smo spoznali smučarsko opremo in že veselo vijugali po strmini. Tisti, ki že znajo smučati, pa so se spuščali po drugi progi. Jaz sem bil zelo vesel, ker sem se naučil smučati. Ob 13.00 smo zaključili in se odpeljali v dom na kosilo. Po kosilu smo imeli delavnico prve pomoči. Oživljali smo tudi lutko. Zatem nas je čakala večerja v bližnji gostilni. Po večerji pa smo si ogledali mladinski film. Prijetno utrujeni smo zaspali okrog 22. ure.

Ponedeljek v Cerknem

Prvi dan zimske šole v naravi je za nami. Avtobus nas je pripeljal do doma CŠOD Cerkno, pred katerim smo odložili kovčke in pomalicali. Nato smo se odpravili na foto lov po mestu. Zatem smo odšli v sobe in ob druženju počakali na kosilo. Prosti čas smo izkoristili z igranjem namiznega nogometa in družabnih iger. Seveda smo kmalu zakorakali po okoliških poteh in si izpod starega kozolca ogledali pokrajino na dlani. Po prihodu nazaj nas je čakal topel čaj in veliko sadja. Po druženju in počitku smo obnovili in preverili odgovore skupin, ki smo jih zapisali na foto lovu. Po obilni in okusni večerji smo se podali na daljši nočni pohod z lučkami. Ob vrnitvi v dom smo se družili ob raznih igrah in nato ob 22.00 utrujeni zaspali.